Borowa Wieś - Parafia świętego Mikołaja biskupa

:: menu

Duszpasterze

Wkrótce nowa odsłona strony

Zapraszamy niedługo na nową stronę Parafii.

Śp. Ks. Jan Machulec urodził się w Borowej Wsi 10 maja 1910 roku jako siódme dziecko w rodzinie Mikołaja i Józefy z Kędziorczyków. Dom rodzinny przy trakcie Gliwice - Mikołów był oddalony od kościoła parafialnego w Przyszowicach 5 km, zaś gimnazjum w Mikołowie w kierunku wprost przeciwnym 8 km. Zarówno, więc bogacenie serca wiarą i życiem Bożym, jak również umysłu wiedzą kosztowało młodego chłopca wiele wysiłku. Drogę odbywał na pieszo lub rowerze. Mawiał nieraz, że tymi kilometrami "odmierza sobie i skraca drogę do nieba".
Po maturze w 1932 roku zgłosił się do Śl. Seminarium Duchownego w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymał w Katowicach w prokatedrze Św. Piotra i Pawła święcenia dnia 20 czerwca 1937 roku i niezwłocznie stanął do pracy duszpasterskiej naprzód w charakterze pomocy wakacyjnej w Kończycach i Warszowicach, a od 1 września 1937 roku w charakterze wikarego w Janowie. Krótko był następnie katechetą w Szkole Wydziałowej w Karwinie i wikarym w Miedźnej.
Zastała go tam wojna i przeniósł się 30 sierpnia 1940 roku do Kochłowic, a potem na 5 - letnią tułaczkę i ukrywanie się przed gestapo. Pod przybranym nazwiskiem i w tajemnicy pomagał w pracy duszpasterskiej w Jankowicach, Chwałowicach, Pogrzebieniu" . W tym czasie umarła jego matka. Długo ubolewał nad faktem, że nie mógł uczestniczyć w jej pogrzebie.
Po wojnie był wikarym w Brzęczkowicach i Godowie. 4 grudnia 1950 roku objął parafię Św. Urbana w Woli, a dziewięć lat później parafię Królowej Pokoju w Olzie. Od lutego 1961 zaczął chorować na niedomogę serca i zwężenie aorty. Po prymicjach swego bratanka ks. Rajmunda Machulca w czerwcu zupełnie zaniemógł. Dzięki zastępstwu, pomocy i pociesze ze strony bratanka - neoprezbitera mógł w spokoju i z ufnością w czułą opiekę Królowej Pokoju odejść z tego świata w przeddzień starego roku, na kilka miesięcy przed swoim srebrnym jubileuszem kapłańskim"

:: na skróty...

:: statystyka

Licznik
gości
od 16.12.03

Uwaga: Ta witryna, podobnie jak większość stron internetowych wykorzystuje pliki cookies. Nie zawierają one żadnych danych osobowych - zobacz więcej na ten temat
do góry
Witryna opublikowana dzięki usługom internetowym Fundacji "Opoka"
do góry